DBI

8 lutego 2022 roku to Dzień Bezpiecznego Internetu     

Obecnie część uczniów naszej szkoły uczestniczy zdalnie w zajęciach lekcyjnych.  W tym czasie szczególnie istotne jest uświadamianie młodym ludziom, ale również ich opiekunom, jak ważne jest kontrolowanie czasu spędzanego przy komputerze czy telefonie.

Z  okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w klasach 1-3 odbędą się lekcje związane z tematyką bezpieczeństwa w sieci.

Rodzicu! Wszyscy staramy się pomóc dzieciom w tym trudnym dla nich okresie i ograniczyć konsekwencje kształcenia zdalnego oraz związanego z nim braku bezpośrednich kontaktów rówieśniczych. Wspólnie zadbajmy o dobro dzieci, o profilaktykę uzależnienia od Internetu i komputera (smartfona, tabletu itp.). Pomożemy Ci zabezpieczyć sprzęt dziecka i nadzorować czas spędzony przez nie w Internecie.  Zapoznaj się z prezentacją. Znajdziesz tam konkretne wskazówki.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w bezpłatnej konferencji online:

Transmisja odbędzie się na stronie dbi.pl oraz profilach w serwisach Facebook i YouTube (bez konieczności wcześniejszej rejestracji)

Termin: wtorek, 8 lutego 2022 r. godz. 17.00-20.40

Program konferencji: https://www.saferinternet.pl/dbi/konferencja-dbi.html

Link: https://fb.me/e/3lyN1wyhM

Szczególnie polecamy: 18.45-19.05 - Profilaktyka nadużywania ekranów wśród dzieci i młodzieży - co robić, a czego nie robić jako rodzic/opiekun - dr Magdalena Rowicka

 Inne działania w ramach DBI (webinaria, spektakle, lekcje online) https://www.saferinternet.pl/kalendarium.html

 Rodzicu - zobacz ile czasu Twoje dziecko spędza przy komputerze czy telefonie! Miej świadomość i kontrolę!

 

Propozycja dla dzieci Interland - Asy Internetu

https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/interland/

Gra ma kilka poziomów.

W Królestwie Życzliwości przywracamy spokojny charakter krainy. Zbieramy serduszka i lajki, aby rozdawać je smutnym mieszkańcom i uszczęśliwiać ich.

W Wieży Skarbów chronimy swoje sekrety. Najpierw zbieramy emaile, dane, smsy i inne ważne informacje, które chcą nam ukraść hakerzy. Później trzeba bronić bram, ustawiając jak najsilniejsze hasła (z trzech podanych). Pamiętamy, że silne hasło zawiera min 8 znaków, ma znaki specjalne i wielkie litery wymieszane z małymi...

Góra Uważności nosi podtytuł "Udostępniaj z głową". Tutaj trzeba użyć luster, aby skierować post do odpowiedniego internauty. Mamy podane tematy przykładowych postów i kierujemy je do najbliższych znajomych lub do innych osób. Przy okazji omówione są zasady.

Rzeka Rzeczywistości jest ćwiczeniem w odróżnianiu prawdy od kłamstw. Pojawiają się też wyłudzacze informacji.

Wszędzie poruszamy się przy pomocy strzałek i spacji.